Ако сте жена на ръководна длъжност, няма как да не сте усетили, че мъжете, които са ви подчинени се чувстват по-притеснени когато общуват с началник от женски пол, отколкото от мъжки. Това е така, защото те се чувстват в опасност и за да компенсират това усещане, демонстрират грубост и агресивност по отношение на жената ръководител. До този извод са достигнали италиански социолози, които са провели нарочно изследване по темата.
Проучването се базира на основата на наблюдения на взаимоотношенията на няколко групи студенти мъже и жени. Те са от различни американски университети и са дали своето съгласие да участват в социалния експеримент, проведен от екип от университета „Бокони“ в Милано, Италия.
Доброволците били включени в игра, при която тяхното задължение било да започнат работа след като са били подложени на лесен компютърен тест. След това, те трябвало да направят необходимото, за да си извоюват възможно най-високата заплата от мениджъра на отдел „Кадри”, чиято роля била играна от мъж и от жена.
В рамките на тази игра, специалистите успели да оценят колко уязвим се чувства всеки един от доброволците, като това било направено с помощта на следния тест – на екрана на компютъра били показвани различни думи и участниците трябвало да запомнят колкото се може повече от тях. Според учените,
колкото човек е по-неспокоен или уязвим в даден момент, толкова повече той помни думи, които носят негативни емоции.
Така, с помощта на проведените тестове и направеният експеримент като цяло, социолозите получили много интересни резултати.
По време на изследването се установило, че като цяло мъжете са поискали по-високи възнаграждения, което е проява на агресия, а освен това са се чувствали най-уязвими в случаите, когато се е налагало да разговарят с мениджъра жена. При случаите, когато същите преговори се водили с мениджър мъж, представителите на силния пол настоявали за близо 5 000 долара по-ниско годишно възнаграждение, отколкото при преговорите с жената началник. Освен това не са проявявали никакви признаци на уязвимост, притеснение или какъвто и да било дискомфорт.
Съвсем различни са резултатите при жените студентки, които доброволно участвали в експеримента. Те се държали по един и същи начин и настоявали за едно и също по размер възнаграждение както при преговорите си с жената мениджър, така и с мъжа началник. Освен това, заплатата за която настоявали дамите била доста по-ниска от тази, която се опитвали да си извоюват мъжете.
Анализирайки резултатите, специалистите стигнали до извода, че
най-вероятната причина за това поведение е, че жените като цяло проявяват по-малка агресивност, докато водят преговори с работодател.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!