Борбата с наднормените килограми е безмилостно жестока, а при някои хора – вечна! Проблемът със затлъстяването е на път да бъде решен, след като учени от Австралия откриха зона в мозъка, която е свързана с храненето и активността на организма.
Невробиолози от университета Монаш описват в документа към научния си труд механизъм, който задава специални команди за изгаряне на тлъстините в тялото ни.
Изследователите заключили, че в човешкия мозък протичат два различни процеса с помощта на уникален превключвател. Той се активира при гладуване и забавя реакцията на организма към инсулина. Същият този механизъм след приема на храна „заставя“ клетките да „се простят“ с натрупаните калории.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Ген „прекъсвач“ активира и спира затлъстяването
При хората, които са засегнатите от затлъстяване този превключвател в мозъка въобще не се активира. Ето защо складираната от консумацията на различни храни енергия се преобразува в опасно за здравето мастно натрупване.
Резултатите от изследването на австралийските учени ще допринесат за значителното подобряване на засегнатите от затлъстяване. Според специалистите, методът, съчетан с приема на конкретни медикаменти, може да бъде доста ефикасен.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
С този метод гарантирано спирате затлъстяването
Междувременно, друго проучване, проведено в университета на норвежкия град Берген сред 24 200 дами доказа, че жените, които напълняват след раждане, са с по-голяма вероятност да развият диабет по време на следваща бременност.
Килограмите на жената преди зачеването и растящото й тегло през бременността, са фактори с висок риск за развитието на гестационен диабет. Тази форма на заболяването се характеризира с висока кръвна захар при бъдещите родилки. Тя може да доведе до усложнения не само за детето, но и за неговата майка.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Ръчната диета в помощ срещу затлъстяването
Участничките в изследването са имали едно или две деца в периода 2006-2014 г. Учените проследили индекса на телесна маса (ИТМ) и се запознали с протичането на гестационния диабет при повторната им бременност. ИТМ от 30 се счита за наднормено тегло.
Всяка трета от доброволките в проучването е наддала повече от една единица ИТМ тегло в периода от зачеване на първото до зачеване на второто си дете. Тези близо 36 на сто от дамите, се оказали по-застрашени от диабет по време на втората бременност, отколкото майките със стабилно тегло.
Учените са категорични, че свалянето на килограми би намалило риска от болестта.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!