За повечето от нас изглежда съвсем нормално, когато влизаме по тъмно в някоя стая, просто да натиснем ключа и в стаята да стане светло. Оказва се обаче, че не всички приемат това за „стандарт“. Повече от 1,3 милиарда души по света са принудени да живеят без това удобство, така че е лесно да се изчисли, че всеки 5-ти жител на Земята няма достъп до електричество. Това е наистина огромен брой хора, а също така е и много голям проблем, който обаче е игнориран от силните в нашия свят. Въпреки това, екип от изследователи от Великобритания решил да направи нещо в тази посока и хората да започнат да живеят малко по-добре.
В страни, където няма достъп до електричество, хората са принудени да използват архаичните нефтени лампи. Не стига че, за да могат да използват горивото, тези хора са принудени да се разделят с почти 1/3 от месечните си приходи, но и полученото в резултат осветление е толкова лошо, че може да доведе до разболяване от катаракта, а парите, които остават след изгарянето на течността, могат да причинят рак и други сериозни заболявания на дихателните пътища.
Идеята на гравитационната лампа всъщност е много проста. Тя работи на принципа на ролката. Всичко, от което се нуждае, за да бъде захранен светлинният източник, е товар с тегло 12 килограма. Товарът може да бъде всичко – например торба пълна с пясък или камъни. Товарът се закача на специално въже и се вдига нависоко до самия връх. Товарът бавно се спуска към земята, като при това действие потенциалната енергия се трансформира в кинетична енергия, която запалва лампата. Доста лесно и умно, нали?
В момента учените работят върху подобряването на предишната версия на гравитационната лампа. За тази цел те се нуждаят от почти 200 хиляди щатски долара и се надяваме, че ще бъдат в състояние да съберат необходимата сума.
По-ранната версия на лампата вече е изпратена в районите, къде липсва електричество, за да бъде тествана в полеви условия. Няколкостотин семейства от най-бедните региони в света имат възможност да използват творението. Отзивите досега са много положителни, а 95% от потребителите заявили, че с радост се отказват от нефтените лампи, в ползва на гравитационната.
Цената на тази лампа е по-малка от 10 долара, сума, която е много по-ниска, отколкото семействата всеки месец отделят за гориво за нефтените лампи. Но с това позитивите не свършват. Инициаторите биха искали да създадат мрежа от фабрики за производство на такива лампи в най-бедните региони, така че да се създадат нови работни места, а същевременно да се подобрят условията на живот за наслението. Затова стискаме палци проектът да успее!
GravityLight: Made in Africa from GravityLight on Vimeo.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!