Кръглата формация, състояща се от 90 каменни монолита, се намира на три километра североизточно от Стоунхендж в областта Уилтшър във Великобритания. Археолозите подозират, че това може да бъде част от най-голямата съществуваща неолитна структура в света. Тя датира от 4 500 години, и е изградена от пясъчни блокове. В момента, монументът е на около метър под земята. Британските учени в момента използват най-новите технологии, за да картграфират подземното съоръжение, като целта им е да се създаде точен модел на цялата структура. Монументът се намира в Durrington Walls и верочтно това е било огромно неолитно селище, което би могло да се състои от 1 000 жилища в годините 2525 до 2470 г. пр.н.е.
В момента са идентифицирани 30 непокътнати камъни, чиято височина достига 4,5 метра. Отделно от тях, изследователите открили също различни части от още 60 камъни. Цялата структура е кръстена „Superhenge” и идеята за името трябвало да бъде втв връзка с по-рано откритите Стоунхендж, но както се вижда структурата е пет пъти по-голяма и затова учените решили да добавят към името представката „супер”. Археолозите предполагат, че момументът може да е бил построен по същото време като Стоунхендж или дори по-рано.
Въпреки че камъните все още не са изкопани, учените открили доказателства, че са издълбани по същия начин като камъните в близките населени места. Те се наричат Сарсенами и са разпръснати на различни места в цяла Великобритания – подобни пясъчници също могат да бъдат намерени в Салисбъри, Мърлбъроу, както и в Уилтшър. Археолозите твърдят също така, че създателитеим първо са им придали характерната форма и едва след това са ги подредилив такава форация. Вероятно подобна техника е била използвана и за изграждането на Стоунхендж.
Учените твърдят също така, че всички камъни с подобна форма са част от една формация и са взаимно свързани. Затова не трябва да бъдат разглеждани като отделни единици и всеки камък да се анализира поотделно, а трябва да се погледне глобално, като на едно голямо цяло, за да се разбере тяхното значение. Откритието било обявено на 7 септември по време на откриването на Британския фестивал на науката в университета в Брадфорд.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!