Учените, работещи в SLAC National Accelerator Laboratory (САЩ), са първите в света, които са успели да заснемат на рентгенова снимка живи бактерии. Екипът от учени твърди, че тази технология ще помогне много за изследването на бактериалните инфекции, деленето на клетките и фотосинтезата.
Експериментът е проведен с рентгенов лазер със свободни електрони Linac Coherent Light Source (LCLS).

Усилията на академиците се концентрирали върху цианобактериите. Бактериите били напръсквани с пулверизатор, а струята се облъчвала с рентгенови импулси /LCLS/. Дифракцията била възпроизвеждана чрез датчици и въз основа на това било установено детайлно устройството на цианобактериите, заснето на много 2D изображения. Учените смятат, че е възможно получаването и на 3D снимки на някои от пробите.

С помощта на описания метод могат да бъдат постигнати приблизително 100 снимки в секунда, което дневно може да осигури десетки милиони рентгенографии и то с висока резолюция.
Ускорението на анализа на вътрешната структура и дейността на биологичните частици позволява да се извлекат и проследят етапите на различни явления.
„Могат да бъдат изследвани цели циклични процеси, протичащи в клетките. С всеки един лазерен импулс се получава детайлна информация точно за процесите, които ни интересуват“,
подчертава Томас Екеберг от университета в Упсала.
Показана е 1 от 1 страници
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!