Японски учени информираха света, че са създали двойка най-точни часовници, изобретявани досега в историята.
Начело на изследователския екип е професор Хидетоши Катори, който е убеден, че разработената от екипа му технология е по-съвършена от техниките, използвани в атомните часовници, които масово присъстват на пазара и отмерват секундата.
Новите часовници използват специфични лазери, благодарение на които като в „капан” се задържат стронциеви атоми, образуващи структура, подобна на решетка. Измерването на времето се извършва въз основа на честотата на вибрациите на атома. Сместа работи при температура от около -180 градуса по Целзий.
Японските учени в продължение на месец, следели как работят двата свързани часовника и изчислили, че са необходими 16 милиарда години, за да се получи между тях часова разлика от 1 секунда. Това е в пъти по-добър резултат, отколкото в случая на цезий-атомните часовници, които понастоящем се използват за определяне на секунда. При цезиевия часовник часовата разлика може да се появи още след 30 милиона години.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!