Краят на празниците дойде неусетно бързо, а с него резултатите от преяждането и излишните килограми, натрупани по време на обилните хранения през последните дни. Вкуснотийките, които мама беше приготвила бяха неустоими, нали? А домашният уют толкова приятен – почивка, спокойствие, дългоочаквана среща с близки и приятели, подаръци и безброй приятни емоции. Нека бъдем честни: ужасно е, когато трябва да с е откажеш от парчето торта или от чашата вино вечер, защото те е страх да не напълнееш.
В никакъв случай не твърдим, че съвсем нищо не трябва да Ви изкуши, но правилната нагласа преди празниците играе основна роля.
Преди празниците
- Никога не започвайте строг хранителен режим преди празниците. Вероятността той да бъде нарушен е огромна, а последствията на преяждането след гладуване – още по-лоши.
- В дните, които сте определили за пазаруване, направете списък с необходими продукти, които наистина са ви нужни. Не позволявайте маркетинговите трикове да ви подведат, за да си купите повече и нездравословна храна.
Най-важното, за което трябва да предразположим ума си е, че всъщност по-големите количества от любимата ни храна няма да ни донесат наслада, а точно обратното. Всички знаем колко неприятно чувство на тежест и вина изпитваме, когато усетим, че сме прекалили с храната.
По време и след празниците
- Не пропускайте основните хранения през деня – когато ядем често, но в умерени количества, вероятността да преядем в края на деня е още по-голяма. Хората, които не пропускат „най-важното хранене“ за деня, са склонни да консумират по-малко калории през целия ден.
- Когато Ви предстои излизане навън, не тръгвайте зверски гладни. Вместо това хапнете нещо леко час преди срещата.
- Ако приготвяте вечерята, не прекалявайте с пикантните подправки – те възбуждат апетита. Вместо това – старайте се в менюто Ви да присъстват повече плодове и зеленчуци, фибри и пълнозърнести храни, които засищат глада бързо и не позволяват да прекалите с по-тежките храни.
- Най-лесният начин да контролирате порциите си е да сипвате храната си в по-малка чиния като първо в нея поставите зеленчуците, после месото (120 – 150 гр.) и накрая гарнитурата (100 – 150 гр.).
- Хубаво е да започнете с по-леки храни като салата или предястие, така ще убиете глада и няма да се нахвърлите върху основното ястие.
Дъвченето също е важно. Храната трябва да достига до стомаха на малки порции и добре сдъвкана, за да бъде по-бързо усвоена от организма.
- В случай, че поискате да си сложите допълнителна порция, изчакайте 5 – 10 минути, за да видите дали желанието ви е основателно. Не забравяйте, че на организма му е нужно време, за да преработи приетата храна.
- След като приключите вечерята или обяда, отдайте се на лека физическа дейност, която ще Ви донесе удоволствие – приятна разходка или игра с децата. Това ще Ви помогне и в случай, че не сте спазили горните съвети и сте хапнали малко повече отколкото ви е било нужно.
Консумацията на
леки салати или варива, съчетани с физическа дейност след празниците ще помогнат след преяждането,
както и за възстановяването на старата ви форма, а съветите остават същите и за предстоящото посрещане на Нова година.
Хранителни режими, с които може да влезете бързо във форма:
Свалете 10 кг за 9 дни с диетата на Маргарита Королева
С диета на японските монаси топите 10 кг за 10 дни
Военна диета топи гарантирано 4,5 кг за 3 дни (видео с резултати преди и след)
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!