Чили – Перу 2:1

0

Домакинът на турнира Чили е на финала на Копа Америка, след като победи Перу с 2:1 в първия полуфинал, късно тази нощ ще се изиграе и втория полуфинал между Аржентина и Парагвай. Мача се игра на стадион „Насионал“ в Сантяго. Главният съдия в мача бе Хосе Арготе от Венецуела, защото преди мача се наложи смяна на главния съдия. Първоначално мачът трябваше да бъде воден от боливийския рефер Раул Ороско, но заради историческите конфликти между неговата страна и двата съперника в полуфинала, той бе сменен.

Едуардо Варгас вкара феноменален гол с шут извън границата на наказателното поле през второто полувреме и така оформи крайния резултат 2:1.

Срещата започна с натиск на Чили, но отборът на Перу създаваше по-опасните ситуации, като футболистите организираха прекрасни контраатаки.

В 3-тата минута Артуро Видал тръгна да удря Карлос Замбрано с ръка извън терена край тъча, халфът на Юве бутна с ръка в лицето Замбрано, Видал се отърва само с устно предупреждение, съдията остави ситуацията без последствия, а Артуро Видал можеше да види червения цвят на картона.

В 7-мата минута бе показан първият жълт картон в мача, получи го Карлос Замбрано от отбора на Перу.

В 8-мата минута Джеферсън Фарфан стреля с глава, но топката се удари в гредата, след центриране на Гереро.

В 17-тата минута Лобатон обстрелва вратата на Чили със страхотен далечен удар, който обаче мина близо до вратата.

В 19-тата минута Артуро Видал можеше да види червения цвят на картона, след като халфът на Юве бутна с ръка в лицето точно Замбрано, но венецуелският рефер Хосе Арготе се смили над представителя на домакините и Видал се отърва само с устно предупреждение.

В 20-тата минута Карлос Замбрано от отбора на Перу получи директен червен картон. Замбрано получи доста спорен червен картон и това бе най-дискусионната ситуация в мача. До изгонването на Замбрано се стигна след като той изчисти една топка пред наказателното си поле, след което при свалянето на крака си закачи Арангис за гърба, така изритването му на топката напред му донесе червен картон. Съдията реши, че това заслужава червен картон, така остави отбора на Перу с човек по-малко на терена и това до голяма степен предопредели изхода на двубоя.

След това положенията пред вратата на Педро Гайесе зачестиха. Чили натисна жестоко съперника си.

В 27-мата минута бе направена първата смяна в отбора на Перу – в игра влезе К. Рамос на мястото на Куева.

В 28-мата минута ясно се виждаше численото предимство в полза на отбора на Чили. Валдивия бе намерен в наказателното поле и отправи добър удар към вратата на Перу, но топката мина встрани от вратата.

В 33-тата минута Едуардо Варгас направи уникален пропуск да открие резултата от границата на вратарското поле, но защитник на Перу направи решителна намеса и не позволи да се стигне до гол.

В 42-рата минута Варас откри резултата в мача. Така Чили поведе с 1:0 над Перу. До гола се стигна след като Алексис Санчес центрира остро в наказателното поле, Арангис пропусна топката и тя се отби от гредата, но там Варгас я овладя и отбеляза гол в полза на Чили, така резултатът стана 1:0.

Така двата отбора се оттеглиха на почивката при резултат 1:0 в полза на Чили, незаслужен червен картон за Замбрано от отбора на Перу.

В 46-тата минута отборът на Чили направи две смени, като Мена влезе на мястото на Алборноз, а Д. Писаро влезе на мястото на Диаз.

С началото на второто полувреме Варгас вкара втори гол във вратата на Перу, звездата на чилийците удари топката от воле след прехвърлящ пас на резервата Давид Писаро, но страничният съдия вдигна несъществуваща засада и попадението бе отменено, така резултатът се запази 1:0.

Футболистът на Чили Медел си вкара автогол и изравни резултата. В 61-вата минута резултатът стана 1:1. Фарфан напредна отдясно и центрира в наказателното поле, Гереро намери Адвинкула, който центрира отдясно, а Гари Медел протегна крак в опит да изчисти, но прати топката в собствената си врата за 1:1.

Щастието и надеждите на перуканците да се завърнат в мача бе твърде кратко.

В 64-тата минута Варгас се оказа героят за своя тим и вкара втори уникален гол, като изстрелът му беше изключителен от над 20 метра. До гола се стигна след като чилийците отнеха топката с преса в противниковата половина, Медел подаде на Варгас и нападателят вкара блестящ гол по диагонален изстрел под гредата, така резултатът стана 2:1 и суперзвездата Варгас бе в прегръдките на съотборниците си.

В 73-тата минута отборът на Перу направи и последните си две смени, като Клаудио Писаро влезе на мястото на Карило, а Йотун влезе на мястото на Лобатон. В 73-тата веднага след влизането си в игра, Клаудио Писаро можеше да изравни резултата след изстрел с глава, но вратарят спаси.

В 79-тата минута Чили можеше да вкара трети гол. Санчес този път направи феноменален пропуск, като отблизо прати топката над вратата.

В 80-тата минута Артуро Видал пробва изстрел от дистанция, но топката мина покрай гредата.

В 84-тата минута отново Видал имаше шанс да отбележи гол, но отново не успя.

В 86-тата минута и отборът на Чили направи последната си смяна, като Гутиерез влезе на мястото на Валдивия.

И така мачът свърши 2:1 в полза на домакина Чили.

Сега Чили продължава да мечтае за първата си титла в турнира, това е първи финал в турнира за Чили от 1987 година насам. Тази вечер ще разберем другия финалист. За място на финала ще се борят Аржентина и Парагвай.