Чили – Уругвай 1:0

0

Чили детронира действащия шампион на Латинска Америка – Уругвай. Грозната провокация на Гонсало Хара изпроси на Кавани незаслужен червен картон.

Неприятни сцени, довели до изгонването на Кавани, почти масово сбиване на терена – с това ще запомним мача.

Чили победи Уругвай с 1:0 в първи четвъртфинален мач на Копа Америка 2015 и така Чили е първият полуфиналист в турнира.

Мачът бе скандален, но голямата бомба е хвърлена и Копа Америка ще има нов шампион. Срещата се игра на препълнения стадион „Насионал” в столицата Сантяго.

Мача бе много напрегнат, футболистите бяха прекалено изнервени, а съдията направи мача скандален. На моменти – дори груб. Чили бяха по-активният отбор през целия мач, но трудно стигнаха до гола, създадоха хубави атаки и изпуснаха прекрасни положения пред противниковата врата, защото защитата на Уругвай беше като от желязо. Урусите пък напред разчитаха единствено на Кавани.

Уругвайците завършиха мача с 9 души заради червените картони на Едисон Кавани в 63-ата и Хорхе Фусиле в 88-ата минута. Голмайстора в мача бе Маурицио Исла.

Уругвай бяха сериозно ощетени от бразилския главен съдия Сандро Ричи, който показа два пресилени червени картона на Единсон Кавани и на Хорхе Фусиле.

Още от самото начало Чили бяха по-активни и търсеха гол, а уругвайците разчитаха на бръзи контра атаки.

В 21-та минута Уругвай бяха близо до гола след удар на Санчес, но топката мина покрай вратата.

В 36-та минута Видал с мощен шут от далеч обстрелва вратата на Уругвай, но вратарят Муслера изби.

След това се откри чудесна възможност и пред Арангис, но и той пропусна.

Чили, Уругвай, Копа АмерикаЗа Уругвай Единсон Кавани можеше да отбележи красив гол, но ударът му отдалеч мина над вратата.

Кавани бе най-активен за Уругвай и пробва още няколко далечни удара, но и те не влязоха във вратата на Чили.

Карлос Андрес Санчес също пробва с далечни удари, но и той не успя да отбележи в полза на Уругвай.

Така първото полувреме завърши 0:0. Но екшъна бе през второрто полувреме.

През втората част двубоят се развиваше по същия начин. Диего Годин пропусна най-чистата ситуация за Уругвай през целия мач. Чилийците все повече натиснаха Уругвай.

В 48-та минута Видал отново опита далечен удар.

В 60-та минута Видал имаше възможност да отбележи отблизо с глава, но до гол все не се стигаше.

Чили, Уругвай, Копа АмерикаВ 61-та минута нападателят на „Пари Сен Жермен“ Кавани получи втори жълт и следователно червен картон. Изгонванео на Кавани бе нелепо, след като той стана жертва на грозна провокация от страна на Гонсало Хара.

Кавани и Хара влязоха в размяна на реплики. Чилиецът излезе хитрец и застана така, че реферът да не вижда какво се случва зад гърбовете им първо Хара удари леко с глава Кавани и след това Хара с неприличен жест провокира, шокира, изуми противника си, кратко и ясно – Хара бръкна със средниятси пръст в дупето на Кавани. Съдията видя само проявата на уругваеца, който посегнал леко на своя съперник и едва дори го докосна по лицето, а чилиецът се метна на земята, за да изпрости картона на Кавани и успя – циркаджийските му номера минаха идеално и така Кавани трябваше преждевременнно да напусне терена, а действията на чилиеца останаха без последствия.

Чили, Уругвай, Копа АмерикаКавани първо получи жълт картон за оспорване на съдийско решение. Знаете, че нападателят до последно беше под въпрос за мача, тъй като преди два дни баща му уби 18-годишен моторист при пътен инцидент, но той все пак взе участие.

След нелепото изгонване на Кавани численото преимущество си каза думата.

В 81-та минута Маурисио Исла откри резултата и така Чили вкара единственото попадение в мача. До гола е стигна, след като вратарят Муслера изби лошо топката след центриране от левия фланг. Топката попадна в Хорхе Валдивия, който подаде към Исла и футболистът вкара топката в мрежата на ощетения отбор на Уругвай за 1:0.

Чили, Уругвай, Копа АмерикаГолът падна, когато Чили имаха числено предимство на терена след изгонването на голямата звезда на ПСЖ и Уругвай Единсон Кавани.

След гола положението на терена стана още по опасно. Уругвайците се изнервиха още повече и се стигна до нови сблъсъци, те и така не са спирали сблъсъците, но се стигна до нов червен картон за футболист на Уругвай.

В 88-та минута и Хорхе Фусиле бе изгонен за груб фал срещу Алексис Санчес, което доведе и до сериозни физически сблъсъци на терена между футболисти от скамейката на урусите и съдиите. И това едва не доведе до масово меле на терена, футболистите за малко да се сбият. Можеше да станем свидетели на шоуто „Първична сила“ на Копа Америка между бой на играчите Чили и Уругвай.

Заради множеството прекъсвания на играта за нарушения и пререкания реферът даде 7 минути продължение.

Чили удържа преднината си и мача свърши 1:0 в полза на домакините на турнира.

Със сигурност на безпристрастните зрители им е станало поне малко жал за отбора на Уругвай, действащият шампион на турнира бе злобно порязан от съдията.

На полуфиналите Чили ще срещне победителя от мача Боливия – Перу, който е на 26.06 в 02:30 след полунощ българско време.

Така за първи път от 1999 година Чили се класира на полуфинал на Копа Америка.

Домакините на турнира мечтаят за финал и за трофей у дома.

Чили, Уругвай, Копа АмерикаКапитанът на урусите призова да накажат Хара като Суарес. Диего Годин изригна след мача, като изрази огромно възмущение от съдийските отсъждания. Бранителят беше особено яростен срещу червения картон на Кавани. Ето какво каза той:

„Беше тежък мач, но си тръгваме с чест. Не успяхме да спечелим поради явни причини. Съдията повлия по явен начин на резултата – червените картони на Кавани и Фусиле. Би ми се искало да разбера какво щеше да стане 11 срещу 11, но това е футбол и трябва да приемем загубата. Дори да се дистанцираме от устната провокация на Хара, всички видяха къде си постави пръста. Целият свят го видя и няма какво да обяснявам. Еди нито го е ритнал, нито го е ударил, а просто леко го бутна с ръка в лицето… а съдията го изгони. Очаквам КОНМЕБОЛ да действа както ФИФА, когато наказаха Суарес. Не зная дали ще има санкция, очакваме да има“,

каза още Годин. Ето какво каза и селекционера на урусите Оскар Табарес:

„Когато си получил червени картони за инциденти, които дори не са били нарушения, в устата ти остава горчив вкус. Предпочитам да бяхме загубили по друг начин. Когато останахме с 10 души, стана по-трудно, защото възможностите ни да атакуваме бяха ограничени. Мисля, че всички видяха какво стана. Телевизионните камери и фотографиите го потвърдиха. Имаше явна провокация срещу Кавани.“