Атлетико М – Реал М : сблъсъкът на титаните

1

Именно тези два велики отбора преди 11 месеца изиграха финал на Шампионската лига на 24 май в Лисабон, когато кралския клуб победи градския си съперник с 4 на 1. Дюшекчиите бяха на секунди от трофея, но не успяха да го грабнат. По драматичен начин Роналдо и компания изравниха резултата и дори го обърнаха в тяхна полза с огромна голова разлика 4 на 1. 93-та минута в Лисабон остава паметна в историята на футбола и най-вече за всички, които обичат Реал Мадрид. Точно в тази минута Серхио Рамос накара хората да треперят, да плачат, да страдат, да се радват, точно в 93-та минута Рамос изравни резултата и прати мача в продълженията и от там суперзвездите на Реал вкараха още 3 гола във вратата на Атлетико и оформиха крайното 4 на 1 и вдигнаха най-престижния трофй – този на Шампионска лига, след което влязоха в историята.

Тази вечер Атлетико М – Реал М изиграха първи мач от 1/4-финалите на Шампионската лига на стадион „Висенте Калдерон“.  Срещата стартира със същотото високо темпо, с което завърши и самият мач. Още в самото начало двата тима се вкопчиха един в друг в здрава хватка.

Още в 2′ Гарет Бейл не успя да засече опасно центрирана топка в наказателното поле, а изстрел на Дани Карвахал бе уловен от Ян Облак.

В 4′ груба грешка в отбрана на Атлетико позволи на Гарет Бейл да излезе очи в очи с Ян Облак, като уелсецът стреля с левия крак в очертанията на вратата. Стражът обаче демонстрира класата си и спаси.

В 9′ Реал Мадрид отново получи шанс да застраши домакините. Кристиано Роналдо обстрелва словенския страж от пряк свободен удар, но и този път Облак бе на мястото си. Реал Мадрид продължи да натиска съперника си в неговата половина, докато Атлетико трудно поглеждаше към вратата на Реал Мадрид. Домакините видимо бяха затруднени и не успяваха да изтеглят играта напред и по никакъв начин не успяваха да затруднят Икер Касияс.

В 31′ Ян Облак отрази силен изстрел на Гарет Бейл, който продължи да бъде сред най-опасните футболисти на терена.

В 37′ „кралете“ отново се доближиха до отбелязване на гол, фалцовият изстрел с левия крак на Хамес също бе париран от вратаря.

В 39′ и Лука Модрич се включи в атаката на Реал, но изстрелът му мина над напречната греда.

В 43′ Реал Мадрид сътвори поредната си блестяща контра атака в половината на Атлетико, като Варан проби в половината на домакините, но атаката на „белите“ завърши с изстрел на Хамес, които бе отразен от вратаря на домакините, а малко след това и Карим Бензема стреля неточно с глава от напълно чиста позиция.

Наблюдавахме истинско зрелище! Двата отбора от самото начало държаха запалянковците в напрежение, не позволяваха на феновете и за секунда да отделят поглед от телевизорите. Реал Мадрид с опасни, неспиращи атаки, а Атлетико – с желязна защита.

Реал Мадрид направиха спиращи дъха атаки, имаха уникални възможности за отбелязване на гол, но топката така и не опъна мрежата на Атлетико.

Реал Мадрид имаше пълно превъзходство и със сигурност ще съжалява за пропуските. Видяхме един изключителен Реал Мадрид през първото полувреме, който можеше да има комфортна преднина, но отборът на Атлетико си свърши добре работата и опази вратата си „суха“. Кралският клуб бяха по опасният отбор и изпускаха куп възможности да махнат двете нули горе в ляво на екраните ни.

Атлетико не сътвориха нищо опасно и едва в 36, 37 минута бе първият точен удар към вратата на Касияс, но вратарят на Реал Мадрид внимаваше.

Неусетно мина първото полувреме и двата отбора ни предоставиха вълнуващи първи 45 минути, резултат 0:0 но интригата е пълна!

И втората част стартира динамично с възможност за Атлетико!

В 49′ Арда Туран засече топката с глава, но я изпрати встрани от вратата на Касияс. Минути след това Серхио Рамос вкара лакът в главата на Манджукич и покри лицето му с кръв, но реферът  прецени, че действията на Рамос не са били умишлени и решението му бе най- правилното. Напрежението отново бе навсякъде по терена.

Грозна сцена като от боксов мач се разигра в наказателното поле на Атлетико, където Манджукич предизвика Карвахал. Двамата се сдърпаха, но останаха незабелязани от съдиите, иначе можеше да се стигне до директен червен картон за Карвахал и жълт за Манджукич.

Неусетно двубоят навлезе в средата на втората част, а напрежението над „Калдерон“ бе неуписуемо.

В 68′ Реал Мадрид отново и отново, с отлична атака пред вратата на Облак, но комбинацията между Бензема и Кристиано Роналдо бе пресечена от отбраната на Атлетико. В тази ситуация французинът допусна голяма грешка, предпочитайки да подаде на съотборника си,  вместо да стреля от добра позиция, тъй като беше сам. Явно нападателят не видя, че няма никого около него. Серхио Рамос беше като барут през този мач, той беше навсякъде, където имаше конфликт и си личеше, че Пепе много му липсва, когато трябва да се спори със съдията.

Десет минути преди края Атлетико стигна до някаква възможност, но Диего Годин стреля с левия крак над напречната греда. Пет минути по-късно Лука Модрич стреля опасно от границата на наказателното поле, но също не успя да открие резултата.

В 89′ беше вторият точен удар към вратата на Реал Мадрид, когато феновете и щаба на Атлетико се разреваха за неотсъдена дузпа, но реферът отново взе правилното решение и не посочи бялата точка. Нямаше никаква игра с ръка от играчите на Кралския клуб, нямаше никаква дузпа.

В 90′ корнер пред вратата на Реал доведе до разбъркване пред гол линията, но отново гол нямаше.

И през вотрото полувреме Реал Мадрид диктуваха играта на „Висенте Калдерон“. Пълно превъзходство на Реал Мадрид през целия мач.  Действията се развиваха толкова бързо, че дори нямаха време да ни показват повторенията на опасните ситуации.

Уникален мач, динамика, бързина, положения, емоции, напрежение! От всичко имаше в този сблъсък, но само голове липсваха! Реал и Атлетико оставиха всичко да се реши в реванша на „Бернабеу“.