Възможно ли е наистина, възприемането на цветовете да бъде зависимо от сезоните? Последните изследвания потвърждават тази теза.
Изследователи от Университета в Йорк установили, че възприемането на цветовете зависи от сезоните: например, хората по различен начин възприемат жълтия цвят в мрачен зимен ден, отколкото през лятото, когато има много зеленина наоколо. Подробни резултати от изследването са публикувани в списание Current Biology.
В експеримента участвали 67 души. Участниците били поставени в тъмна стая, а след това, когато очите им привикнали към светлината, учените ги приканили да разгледат колориметъра на екрана и да изберет „най-чистия” жълт оттенък. Изследването било проведено на два пъти – през месеците януари и юни. Оказало се, че хората по различен начин възприемат жълтия оттенък през зимата и през лятото.
Проучванията показват, че през лятото, когато всичко около нас е по-зелено, хората възприемат жълтият цвят като „по-жив”, отколкото през зимните месеци.
„По време на проучването успяхме да установим, че през различните сезони нашият поглед и възприятието на цветовете се адаптират към промените в околната среда.” – казва докторантът и водещ автор на изследването, Лорън Уелбърн.
„През лятото, когато всичко около нас има много повече листа, визуалната ни система е стимулирана от факта, че сме изложени на повече зелен цвят. В Йорк, Северна Англия, зимите обикновено са сиви и мрачни, а през лятото има изобилие от зеленина навсякъде. Визуалните възприятия са възнаграждавани от тези промени, и за изненада, променя се значително възприятието на жълтия цвят. Това може да се оприличи на смяната на баланса на цветовете на екрана на телевизора.”- допълва Уелбърн.
Според изследователите, тези резултати хвърлят нова светлина върху комплексното функциониране на зрителната система.
„За първи път е доказано, че естествените промени в околната среда засягат нашето възприятие на цветовете. За мен като учен, това е много вълнуващо, защото това ни казва повече за това как работи визуалната обработка.”- продължава Уелбърн.
Учените твърдят, че възприемането на цвета зависи и от културата и психическото състояние на даден човек. Така например, руснаците са в състояние да разграничат повече нюанси на синьо, отколкото американците или англичаните.
Тази функция се отразява дори и на езика. Например, в руския език синият цвят се разграничава на „син” и „лазурен” и това за руснаците са два съвсем различни сини цвята, но английският език не разполага с аналог на лазурния цвят и се превежда като „светло синьо” или „light blue”.
В допълнение, било установено, че хората, които обикновено различават и възприемат повече различни цветове, е по-вероятно да страдат от депресивни разстройства. В сравнение със здравите хора, те виждат света повече в нюанси на сивото.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!