12 са жертвите на терористичната атака в Берлин, а ранените са близо 50. Мъжът, който е заподозрян за извършител на нападението малко след 20.00 часа в понеделник, 19 декември на коледния базар в германската столица не е фигурирал в нито една база данни за радикализирани лица. Това предаде ДПА, като се позова на източник от германските служби за сигурност. Той е бил известен с по-дребни криминални прояви. Медиите вече го идентифицираха като 23-годишния пакистанец Навед Б. Официални германски представител казаха, че той се е представял под още две самоличности.
ТИР-ът, управляван от Навед Б. се е движел с над 80 км/ч и е помел хора и повечето дървени къщички на коледния пазар. Камионът убиец е бил с полска регистрация, превозвал е стоманени изделия от Италия.
Карл-Хайнц Шрьотер, районният администратор на германската провинция Бранденбург, каза, че полският шофьор на камиона е бил застрелян преди превозното средство да се вреже в множеството, предаде Ройтерс, като се позова на онлайн изданието „Фокус“.
По-рано днес берлинската полиция каза, че към момента на нападението полският шофьор на камиона не е бил зад волана и че безжизненото му тяло е било открито в камиона при претърсването му след нападението.
„Полският шофьор е една от жертвите, той не е извършителят“ –
заяви Карл-Хайнц Шрьотер.
Официално германското министерство на вътрешните работи определи случилото се вчера на базара в Берлин като атентат. Въпреки че ведомството призова коледните базари в столицата да останат днес затворени в знак на съпричастност с жертвите, от там обявиха, че коледните базари в страната и други коледни и новогодишни прояви трябва да продължат, като бъдат взети адекватни мерки за сигурност.
„Няма значение какво ще научим за мотивите на нападателя. Ние не трябва да допуснем да ни отнемат нашия начин на живот, основаващ се на свободата“ –
заяви германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер.
Канцлерът на Германия Ангела Меркел Меркел осъди остро атаката в Берлин и заяви, че това е един много труден ден за Германия:
„Трябва да предположим, че това е терористичен акт, може би извършен от кандидат за убежище“ –
заяви Меркел, цитирана от ДПА и Франс прес.
„Ако се потвърди, че този акт е бил извършен от човек, поискал от Германия защита и убежище, това ще бъде много тежко за нас. Ще го преодолеем много трудно“ –
каза Меркел в изявление, излъчено по телевизията. Тя заяви, че ще бъде отвратително, ако се окаже, че извършителят е човек, получил защита от Германия.
„Аз съм потресена, разочарована и много тъжна от случилото се в Берлин вчера“ –
допълни германският канцлер. Меркел призова цялата страна да е единна в траура и добави, че Германия и германците не искат да живеят в страх от парализиращото ги злото. Тя съобщи, че ще отиде на мястото на трагедията по-късно днес.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!