В delo.bg продължаваме да Ви запознаваме с интересни българи с още по-интересни занимания или хоби. Боряна Балканска е от Луковит. Преди няколко години тя е сбъднала една своя отколешна мечта – да има собствен магазин за прежди. Боряна се занимава с ръчно плетиво, изпод ръцете й излизат и различни изделия от вълна. Боряна, която е майка на двама сина разказва с любов за своя интересен занаят. Тя признава, че е щастлива, защото е намерила призванието си в живота!
Плета от преди около 15 години. Като дете баба ми ми е показвала основните стъпки при плетенето на една кука. Магията на плетивото ме завладя късно, благодарение на една приятелка. Покрай нея се запалих и а. Оттогава почти няма ден, в който да не държа куката или двете игли.
Чувството да създаваш е невероятно. Удовлетворението да облечеш и да носиш дреха направена от теб самата е голямо, а още повече, когато видиш радостта и възхищението в очите на доволните клиенти. Щастлива съм, че намерих призванието си.
Всяка жена може да се научи да плете и според мен трябва поне да опита. С днешните технологии дори не е необходимо да се търси някоя баба, като едно време, за да и показва кое как се прави. Всичката информация я има в интернет – нагледно показана и обяснена в клипове
За едно добро ръчно плетиво трябва желание, кълбо прежда и игли.
Е, и малко търпение разбира се, но когато се види крайният резултат става ясно, че си е заслужавало всяка една изплетена, разплетена и отново изплетена бримка. А с практиката идва опитът и удоволствието от самото плетене.
Има различни техники – някои по-лесни, като обикновена лицева и опакова плетка на две игли. Други доста сложни като ирландска, брюкселска дантела, фриформ на една кука, плетене на специален инструмент, наречен вилка… Но именно това му е хубавото –
всяка жена може да си намери начина на плетене, който й допада.
Да изработва за себе си или за близките дрехи и аксесоари в предпочитания стил, цветове и състав на преждата.
Днес плетенето е по-приятно и от факта, че има разнообразни по състав и все по-красиви като цветове прежди.
В последните години има специални прежди, които се плетат лесно, бързо и се получават красиви и атрактивни шалове.
Чудесен начин за запълване на свободното време, като удоволствието продължава и след това, с носенето на готовото плетиво.
Плетенето не е само бабино занимание, както се смяташе доскоро, а възможност да се твори. Именно това ме привлече в ръчното плетиво.
С всяко ръчно плетиво човек може да е различен, индивидуален. Да изрази себе си в това, което създава.
Така пък открих и филца. Преди няколко години започнах да разучавам техниките за работата с вълна – плъстене и иглонабиване.
Не съм ходила на курсове, обучавах се от интернет
като гледах клипчета и след това пробвах търпеливо и упорито.
Плъстенето е стар български занаят. В последните години се завръща и намира своите майстори, които да пазят традициите и да ги обогатяват.
Чрез вълната и аз се докоснах до българското, до тези позабравени традиции, до народната носия, до мартеницата…
Опитвам се да преплитам модерното и съвременното с традиционното, без да се отклонявам много от старозаветния български фолклор.
Щастлива съм, защото чрез работата си изразявам гордостта, че съм българка.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Ръкотворница „Армаган“ – нещо магично за всеки
Майстори на карвинг срещи: Светла и Еми от Русе
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!