Байерн Мюнхен – Барселона 3:2

0

След като първият мач от полуфинала на Шампионска лига на Камп Ноу между Барселона и Байерн Мюнхен завърши 3:0 в полза на каталунците, днес Байерн посрещна Барселона на стадион Алианц Арена в мач-реванш за участие на финала на най-престижния турнир.

Байерн победи с 3:2 Барселона, двубоят не бе много интригуващ като цяло, започна динамично, както и завърши, но началото на второто полувреме беше повече от скучно. Незабравим остава резултатът 7:0 за Байерн срещу Барселона, но и този сезон в Шампионска лига видяхме че Байерн беше отборът, за който нямаше невъзможни неща и направи най-култовите обрати, но Барселона имаше да си отмъщава за този унизителен резултат и тази година го направи като отстрани Байерн на полуфинала на най-престижния турнир.

Байерн излезе на терена на 12 май в търсене на чудото. Но и проблемите бяха за тях – в състава на Гуардиола отсъстваха едни от най-големите му звезди Рибери и Робен. Докато в състава на Луис Енрике нямаше никакви проблеми, звездният му състав беше на линия за реванша.

Страхотно начало наблюдавахме на Алианц Арена. Байерн влязоха много силно в мача и показаха, че имат самочувствието да победят Барселона. В 4-та минута бе на лице първото чисто положение – Иван Ракитич със спринт влезе в наказателното поле като бе изведен от Даниел Алвес. Хърватинът отправи диагонален шут, който беше безпроблемен за Мануел Нойер.

Последва скоростна контра атака на Байерн по лявото крило на Томас Мюлер. Германецът се позабави с подаването си, но върна технично топката към точката за дузпа и Тиаго не пропусна възможноста за обстрелва вратата на Бразилия, но ударът му бе париран с плонж от Жерар Пике. Точно тогава обаче, във 7-та минута последва немски „взрив“ на стадиона! От корнера Байерн стигна до откриването на резултата, след като Бенатия бе оставен сам. Най-лесното за футболиста се случи и той с глава прати топката в мрежата и 1:0 за Байерн гол, който също сложи край на серията от 637 минути на каталунците без допуснат гол.
Мечтано начало, интересът към мача бе прикован.

След допуснатия гол Барселона не промени поведението си на терена и отново разчиташе на извеждащите подавания зад защитата на противника. Суарес получи от Меси и изчака включването вляво от него на Неймар. Суарес подаде на празна врата и в 15-ата минута за бразилската суперзвезда не остана нищо друго, освен да вкара и да направи резултата 1:1. Отборът на Байерн протестира за засада на Суарес, но повторенията доказаха, че такава наистина нямаше. И когато Байерн се чувстваха по-близо до чудото получиха не само този гол, ами и още един.

Барселона, Меси

До 28-та минута Байерн наистина създаде три невероятни положения, за да направи резултата отново в своя полза. В 18-та минута Филип Лам центрира страхотно в наказателното поле, но вратарят на Барса изби удара с глава.

След две класни комбинации на Левандовски и след това на Мюлер от чисти позиции изпращаха топката право в ръцете на Тер Щеген и изпуснаха страхотни възможности за отбелязване на гол, та дори и два.

В 29-та минута отново фантастична комбинация на Барселона и Неймар отново наказа Байер. Меси с нов извеждащ пас позволи на Суарес да спринтира към наказателното поле точно както при първия гол за каталунците. Боатенг сякаш не знаеше какво да прави и  нито подкрепи Хуан Бернат в опазването на Суарес, нито покри  вляво оставения отново сам Неймар. Така бразилецът пак получи топката и с нов шут в долния ъгъл се разписа за 1:2.

За втора поредна година както и срещу Реал Мадрид, така и срещу Барселона Гуардиола не може да намери решение за тези дълбоки подавания и за такива бързи футболисти.

Но Байерн продължиха да атакуват и да пропускат срещу Тер Щеген. Първо вратарят на Барселона отрази мощен удар с глава на Швайнщайгер.

В 40-та минута се стигна до фантастична ситуация пред вратата на Барселона като вратарят успя с една ръка да попречи на Левандовски от идеална позиция за футболиста на около седем метра фронтално срещу вратата да се разпише. Първоначално на всички ни се видя, че топката мина голлинията, но на повторенията все пак се видя че това не е така и Тер Щеген навреме е реагирал.

Първото полувреме завърши с резултат 1:2 в полза на гостите от Испания. Със сигурност домакините много ще съжаляват за пропуснатите възможности през първата част. Уникален футбол наблюдавахме и от двата отбора. Байерн създадоха повече чисти положения, но не можаха да се възползват, а Барселона показаха, че в този момент са наистина един изключителен отбор. Интригата на този мач, както вече казах не беше пълна, но поне гледахме качествен футбол.

По-спокойно бе началото на втората част, в сравнение с динамичното и интересно разиграване на топката след първия съдийски сигнал през първото полувреме.

В 53-та минута бе първата интересна ситуация, тя бе в полза на Байерн. Хуан Бернат направи пробив по лявото крило и елиминира Жерар Пике в наказателното поле, но загуби топката преди да може да подаде на Мюлер или Левандовски. В 57-та минута имаше отново възможност за Байерн, но Бернат стреля неточно покрай страничната греда от 20 метра.

В 59-та минута Байерн зарадваха феновете си и изравниха резултата, след като Левандовски получи топката на дъгата и с прекрасна техника елиминира Масчерано като меко казано го направи смешен и стреля с десния крак, при което опъна вратата пазена от Тер Щеген и така в 59-та Роберт Левандовски направи резултата 2:2. Поляка е „луд“ и вкара фантастичен гол.

В 63-та имаше страхотна възможност за Байерн и след центриране от фаул в наказателното поле на Барселона се получи разбкърване и Мюлер прати топката на половин метър встрани от вратата. Следващите минути също бяха много силни за домакините и на два пъти Мюлер получаваше топката с гръб към вратата, но не намираше успешно продължение на атаката.

В 74-та минута обаче, головете започнаха да влизат – Мюлер вкара топката във врата на Барселона с прецизен шут от дъгата. След като Швайнщайгер му предостави топката, той я вкара в долния ляв ъгъл. Така германският национал направи нов обрат в резултата.

След като поведоха в резултата както през целия мач домакините отново ни предоставиха зрелище от атаки, но те не завършиха с голове.

Барселона не направиха нищо интересно през второто полувреме и най-забележителен за каталунците беше фактът, че Хави Ернандес се появи в игра, за да запише своя 150-ти мач в Шампионска лига.

До края на мача видяхме още няколко атаки в полза на Байерн, но без резултат.

И така Байерн победи с 3:2 Барселона, но каталунците отстраниха немския отбор като в първия мач ги победиха с 3:0. Байерн напусна Шампионската лига с високо вдигната глава, а Барселона гледа към финала в Берлин.

Дали обаче, ще гледаме на финала на Шампионска лига Барселона – Реал Мадрид, ще разберем утре, когато може и най-неочакваният отбор – Ювентус да се промъкне до решаващия двубой.