Барселона – Байерн Мюнхен 3:0

0

На 6 май на „Камп Ноу“ Барселона посрещна Байерн Мюнхен във втория полуфинал от Шампионска лига, но, както всички добре знаем, всичко ще се реши на реванша в Мюнхен.

Само преди година Реал Мадрид подчини Байерн Мюнхен, сега същото прави и Барселона.

Това не беше просто голям мач, това не беше просто голям сблъсък, това беше нещо повече. Защото Гуардиола отново се завърна на  „Камп Ноу“, но не с екипа на Барселона, както всички сме свикнали да го виждаме – с 14 трофея като футболист и 4 купи като треньор на Барселона, а от другата страна, като треньор на Байерн Мюнхен.

Байерн Мюнхен е с доста осакатен състав, много проблеми за Гуардиола, поне Роберт Левандовски бе титуляр, футболистът игра със специална маска, след като преди седмица счупи горна челюст и нос.

Мачът започна с бясно темпо, повече от динамично, уникално темпо, атаки след атаки, футболистите влязоха в здрава схватка още от самото начало.

Уникално зрелище! Този мач беше едно от доказателствата защо футболът е най великата игра в света. Дори защитиниците на Байерн тръгваха в атака и често ги гледахме пред наказателното поле на Барселона.

Браселона демонстрира контрол над топката първите 10-на минути. Суарес на два пъти беше изведен в наказателното поле, но бе успешно блокиран от защитата.

В 12-ата минута перфектен пас изведе Суарес сам срещу Нойер. Нойер бе невероятен и на ниво, той спечели първия сблъсък очи в очи със Суарес.

Няколко минути по-късно Меси подаде с остър пас на Неймар и бразилецът засече, но се стигна само до корнер. Втори, много сериозен пропуск на Барселона пробив на Суарес и пропуск на Неймар.

В 18-ата минута футболистите на Байерн се развихриха и Томас Мюлер направи трима защитници да си говорят сами отдясно и центрира остро в наказателното поле и на 2 метра от гол линията, точно както при сношния мач между Ювентус и Реал Мадрид Хамес засече топката и удари греда, но този път на това място бе Левандовски, който обаче не успя да засече добре топката и тя излезе в аут. Каква възможност за Левандовски, но футболистът не беше достатъчно концентриран, мнозина смятат че след тежкия удар в главата играчът не е могъл да прецени добре ситуацията и да отбележи.

Барселона продължи със превъзходство над играта. И Гуардиола веднага направи лека корекции в схемата на отбора си като сложи пред защитата и Швайнщайгер, и Лам до Алонсо и така намаляха и положенията пред вратата на немския отбор.

В 36-ата Меси беше фаулиран в близост до наказателното поле и аржентинецът пробва удар, но Нойер улови топката с усмивка. Нойер се беше заканил преди мача че ще покаже на Меси кой е шефът и при пряк свободния удар, изпълнен от аржентинеца , вратаря доказа думите си.

Двата отбора тичаха, без да си поемат дори дух от нападение в защита. Последва излизане очи в очи на Алвеш срещу  Нойер и пак вратаря спасява по един впечатляващ начин.

През цялото първо полувреме двамата треньори от напрежение стояха изправехи до тъч линията.

Първото полувреме свърши след едно страхотно шоу и двата отбора се оттеглиха за почивка при резултат 0:0, но това не беше фатално, защото футболистите ни предоставиха истинско зрелище и мачът мина неусетно.

Нулево първо полувреме. Определено Барселона е тимът, който повече може да съжалява за пропуснатите положения през първото полувреме.

В лицето на Байерн не можем да видим отборът, който ни се иска, но е нормално при отсъствието на едни от най-важните футболисти в отбора. Забелязахме че Нойер първите 15 минути беше най-адекватен от цялата защита, което също бе прието като нормално заради отсъстващите звезди. Въпреки всичко немският отбор игра на ниво и също създаде своите положения. А владеенето на топката бе наравно за първото полувреме и двата отбора си поделиха по равно превъзходството над топката. Много високо темпо. С превъзходни атаки се отличи Нойер, който направи невероятни спасявания.

Второто полувреме стартира с опасни атаки на Байерн и двамата трениори започнаха без промяна и заложиха на стартовите си играчи.

Първата интересна ситуация бе пред вратата на Барселона. Левандовски бе изведен перфектно зад отбраната, и излезе очи в очи с вратаря на каталунците, но точно преди да навлезе в наказателното поле  Алвеш го фаулира и получи жълт картон. И така се стигна до пряк свободен удар – Алонсо стреля, но топката срещна играч от стената.

Все по комфортно започна да се чувства Байерн на „Камп Ноу“. Отборът на Гуардиола започна по-силно втората част, след това с Барселона отново си размениха ролите.

Мюлер направи хубаво влизане в наказателното поле на Барселона но Масчерано си беше на мястото и не се стигна до нищо опасно.

След това и Лам пробва добро нахлуване в наказателното поле, но Масчерано  пресече и този  пас. На отсрещната врата осъществиха страхотно двойно подаване в 57 -ата минута Меси и Неймар, което завърши с удар на Меси право в ръцете на Нойер.

Няколко минути след това Барселона отново атакуваха и принудиха защитниците на гостите да извършат нарушение, което даде възможноста на Меси да обстрелва вратата от пряк свободен удар. Меси не успя да затрудни Нойер до тук, на вратаря дори не му се налагаше да се хвърля за топката, тя попадаше право в ръцете му.

Доста се изнервиха каталунците по средата на второто полувреме и една от главните причини беше железният Нойер, които беше запечатал вратата си. Вратарят направи и няколко уникални излизания напред извън наказателното поле, за да избие топката при опасни ситуации.

Новата схема на Гуардиола остави Меси извън играта, а Барселона нямаше никакви положения през второто полувреме. Но това обаче, се промени в 77-ата минута, когато Барселона избухна и за няколко минути Меси два пъти вкара топката във вратата на Нойер.

След меле в наказателното поле на Байерн футболистите на Барселона ревнаха за дузпа, съдията правилно не отсъди такава и тогава, след като играта продължи Дани Алвеш проби защитата и успя да подаде на Меси. Той нагласи топката на левия си крак и със страхотен удар я прати в долния ляв ъгъл. Меси се събуди и откри резултата, тогава когато неговите отборници бяха отчаяни той отново се оказа спасителят на Барселона и този път дори гениалният Нойер не можа да спаси вратата си.

Моментално Гуардиола реагира и в 78-та минута вкара Марио Гьоце, но без резултат. Защото само 3 минути по-късно отново Меси опъна вратата на гостите. Лео Меси беше изведен в предни позиции и свали на земята с перфектен финт Боатенг. Останал очи в очи с Неймар Бълхата успя да го прехвърли и да вкара втори гол за Барселона.

Минута преди края и Неймар записа името си в мача като нанесе трети гол във вратата на немския страж. Суарес беше фаулиран в центъра, но съдията пусна авантаж. Топката бе в краката на Меси и той изведе Неймар сам срещу вратаря. Суперзвездата наказа Нойер, без да му мигне окото и реши всичко в сблъсъка като направи резултата 3:0 в полза на неговия отбор преди реванша. Така Браселона е със солидна преднина преди реванша следващия вторник.