Ново, неподозирано полезно действие върху организма ни откриха билкари и диетолози в чая от магданоз.
Като един от най-добрите природни диуретици, магданозът помага за ефективно изчистване на тялото ни от натрупали се течности. Най-ефикасен освен в салата с нахут, червен лук, домати и лимон магданозът може да се приема и като чай в пропорция един литър вода, пет супени лъжици от зелената подправка.
Заливате с врялата вода магданоза и оставяте отварата да се запари за около 20 минути. Приемате сутрин и вечер по една чаша от чая. След две седмици, съвсем спокойно ще може да се покажете без капка притеснение на плажа!
Освен за отслабване,
магданозът е препоръчителен при нередовен цикъл при жените, бързо следродилно възстановяване, всякакви бъбречни проблеми, рак на матката, профилактика и лечение на рак на дебелото черво.
Зеленото растение е пъло с фолиева киселина, толкова важна за здравето на сърцето. В състава на магданоза влизат освен редица минерали, така и витамини С, А и Е. Не на последно място магданозът се препоръчва и за лекуване на анемия, заради обилното съдържание на желязо.
Неподозирани лечебни свойства учените откриха в екстракта от едно друго растение.
Чаят от лайка намалява с около 30% опасността от ранна смърт, но само при жените!
На този етап, американските учени не могат да обяснят защо! По-дълго живеят дамите над 65 години, ако всекидневно консумират полезната топла билкова напитка.
Като една от най-широко използваните билки лайката помага, ако имате усложнения от диабет – висок холестерол, висока кръвна захар, както и стомашни проблеми.
Лайката под всякакви форми – отвара за гаргара, компреси или просто под формата на чай, действа на организма ни противовъзпалително и антимикробно.
Американските специалисти са работили върху своето „лайка-проучване“ в продължение на 7 години върху 1677 души от мексикански произход. От тях едва 14 на сто пиели чай от лайка, а резултатите показали 29% по-ниска опасност от смърт сред жените, които пиели редовно този чай. Самите дами предпочитали доста по-често чая от лайка, отколкото мъжете.
Може би това е и едно от обясненията за липсата на предпазен ефект при представителите на силния пол. Друга вероятна причина е, че жените се грижат за здравето на цялото семейство и доста по-често разчитат на народната медицина и употребата на билки.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!