Неотложно приемане на нов Кодекс на труда, поиска Сдружение „Действие – Д2“ след работна среща „Социалните предизвикателства пред съвременна Европа и България като част от нея“.
Сега работещият трудов закон е изработен в далечната 1986г. и не отговаря на напълно променените обществени, икономически и демографски характеристики на страната към настоящия момент. С цел преодоляване на тежката криза на всички нива в обществото са необходими спешни стъпки като:
- Въвеждане на достъпни системи за професионално ориентиране, образование и квалификация от детска до предпенсионна възраст;
- Нова политика по доходите, която реално да стимулира хората да повишават квалификацията си;
- Създаване на виртуален Университет за възрастните работещи, в който те да бъдат подготвени за адекватност на новите условия и технологии;
- Въвеждане на нова гъвкава система по отношение на трудовите договори.
Сега действащата практика е силно бюрократична и несъобразена с нуждите на малкия и среден бизнес, което тласка работодателите и работниците към прогресивно нарастващата сива икономика. Налице са критични демографски характеристики на съвременното българско общество. Най-опасната от тях е социалният дисбаланс между отделните икономически региони в страната.
Критично е състоянието на националния пазар на труда (на 100 излизащи от трудовия пазар през 2001 г., се заместват от 124 млади работници, а през 2013 едва от 64). Сега съществуващите практики за професионално ориентиране и повишаване на квалификацията са остарели и крайно неефективни.
Изводите са на лекторите на работната среща, сред които бившият социален министър Иван Нейков, зам.-ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ доц. Милена Стефанова и бившият управител на НОИ проф. Йордан Христосков.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!