Необичайно явление за пустинята Сахара – снежна покривка върху пясъците беше уловена от обектива на фотографа аматьор Карим Буштата. Уникалното природно явление е първото от цели 37 години!
Карим Буштата е заснел няколко фотоса на дюните в Сахара по време на „обилен“ за района снеговалеж в околностите на алжирското градче Аин Сефра.
За втори път в историята на населеното място в Сахара жителите му виждат що е то сняг.
Първият път е бил през далечната 1979 г. – на 18 февруари, когато снежната буря бушувала едва 30 минути. Този път снежната покривка се стопила чак след едно денонощие.
Градчето Аин Сефра е известно повече като Вратата към пустинята Сахара. То е на 1000 метра над морското равнище като е заобиколено от величествените Атласки планини (най-високата точка е 4 165 метра). Планинският масив, който е разположен в северозападна Африка се простира на дължина 2 400 км през териториите на Тунис, Мароко и Алжир, като включва и Гибралтарската скала.
Най-голямата пустиня в света – Сахара, обхваща по-голямата част от Северна Африка. Влажността и температурата от стотици хиляди години в района не са се променяли. Въпреки че е изключително суха в днешно време, очаква се Сахара да се покрие със зеленина след приблизително 15 хиляди години.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Древна река под пустинята Сахара
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!