Когато точно преди сън хората извършват някаква проста класификация на думи, дори след като заспят, мозъкът продължава несъзнателно да работи във връзка с тези думи.
Потвърдено е, че по време на сън нашият мозък е дори още по-активен, отколкото предполагаме. По време на сън не изпадаме в някаква бездна, а вместо това части на мозъкът ни рутинно възпроизвеждат какво се случва около нас и избират адекватна реакция.
„Това обяснява някои явления от всекидневието, като например чувствителността по време на сън към чуването на своето име или алармата на будилника, в сравнение с чувствителността към други еднакво силни, но несъществени за нас звукови вълни“
, разказва Сид Кудиер от парижкото училище Ecole Normale Supérieure.
Проучването разширява познанията за подсъзнанието, като доказва, че възпроизвеждането на думите и изпълнението на други по-сложни задачи, могат да бъдат извършвани от мозъка не само без да се осъзнава дразнителят (стимулът), но и без участието на съзнанието. Кудиер смята, че ограничението на безсъзнателния процес е не чак толкова сложна задача, колкото това дали операцията може да се извърши автоматично или не.
Френски учени в екип с изследователи от Университета в Кеймбридж, провели експеримент като помолили хората да категоризират думи, които чуват /сред тях имена на животни или предмети/ и да натискат бутон, съответно с дясна или лява ръка. В резултат на това екипът учени могъл да изчисли латералните (за всяка страна – лява или дясна), подготовки за реакция. Отбелязвана била връзката между всяка категория дума, в съчетание с плана на трафика в мозъка.
Когато доброволците започвали автоматично да отговарят на заданието, били премествани в тъмна стая. Там трябвало да лежат удобно със затворени очи и да продължат задачата, докато не заспят.
Когато хората заспали, задачата е била продължена с нов списък от думи (по този начин учените искали да се уверят, че реакцията вече изисквала разграничаване на смисъла, а не била просто свързване на двойка стимул-реакция).
Наблюдението на реакцията на мозъка показало, че дори когато лежели неподвижно и без осъзнаване, доброволците отговаряли правилно, макар и малко по-бавно.
Въз основа на проведените изследвания професор Сид Кудиер твърди, че по време на сън нашият мозък може да се запази ефективността на всяко автоматично извършвано задание.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!