Отблясъци с Машината на времето
Отблясъци е рубрика в delo.bg на психолога Еленко Ангелов, в която заедно ще гледаме слънчевите зайчета на историята
7 юли
7 юли 175 г. Датата е отбляснала в световната история като датата, на която синчето на Марк Аврелий с якото име Комод сяда на императорския трон. Естествено, като владетел на Римската империя. Група слънчеви зайчета на историята хейтят яко Комод, че е некадърен, неопитен и психически неуравновесен. И още – че успехите му като властелин на света в първите му години, са благодарение на клетите му съветници. Комод е бил страстен комарджия със страст към състезания и зрелища и грижите за държавата му били точно през… сещате се. Но едно не може да се отрече на психото император – „имал топки“!
Комод ще бъде запомнен в историята като императорът, който излизал безстрашно на арената, за да се бие като гладиатор с гладиатори. Популистката му политика направила Комод почитан сред народа, редовно конфискувал имущество на богати граждани и ги „тупал като брашнен чувал“ и отлагал проблемите на хазната. И последно за Комод – освен, че бил буквално смел до лудост и се биел до кръв на арената, 19-годишният император се интересувал и предимно от развлечения и изтънчен разврат. Абе, правел си каквото иска! В харема му имало стотици екзотични яки мадами, наред с женствени момченца, сещате се!? И наистина последно за Комод – съвременниците му приписват следните пристрастия – постоянно носил женски дрехи. Всеки ден си играел на „Чичо доктор“ с препарирането на живи хора… За това дело му помагал известният доктор Гален, който какво да прави и се водил по императорския психясал акъл. Точка!
На 7 юли 1456 г. една „гузна съвест“ повторно разглеждала делото на огнената Жана д’Арк и „о, чудо“ – тя била оправдана. Оправдана от обвинението й в ерес и то има-няма 25 години след екзекуцията й. „Но комент“, нали!?
На 7 юли 1754 г. в Ню Йорк „се реже тържествено лентата“ и се открива най-старият университет в Северна Америка – Колумбийският, със следната добавка към името – „Кралски колеж“.
На 7 юли 1807 г. на кафе и на по коняче Наполеон I Бонапарт се среща с руския цар Александър I. Едно слънчево зайче на историята свидетелства, че са си бъбрили как „да си делнат Европата“ и как да прецакат британските интереси на континента.
На 7 юли 1877 г. се прехвърляме на родна земя, когато Руско-турската (за нас българите – „Освободителна“) война е в разгара си. Най-предният отряд от руската армия, начело със засукалия юнашкия си бял мустак генерал Гурко влиза в Търново.
Оставаме на родна земя – 7 юли 1879 г. е датата, на която се създават първите контролно-пропускателни пунктове и буквално митници по границите на Княжество България.
7 юли 1926 г., още сме в България, когато Румънското правителство решава и нагло си обявява в Южна Добруджа обсадно положение и започва инвазия – вкарва редовна армия в областта.
На 7 юли 1928 г. по лична заповед и инструкции на воеводата Иван Михайлов (останал за историята като Ванче Михайлов) е ликвидиран неговият бивш съратник и „македонски воевода“ генерал Александър Протогеров.
На 7 юли 1941 г. в ход са ходовете на Втората световна война, когато модерно въоръжени армейски части на САЩ се разполагат в Исландия и този ход на „шахматната дъска“ спира инвазията на Нацистка Германия на острова.
На 7 юли 1985 г. феноменалният риж 17-годишен тенисист Борис Бекер (на снимката) става най-младият шампион за цялата история на турнира Уимбълдън.
Честит Европейски ден на шоколада. На 7 юли 1550 г. от Америка в Испания пристига първата партида шоколад. Весели слънчеви зайчета на историята, които се вълнуват повече на Шоколадовият празник, отколкото на Нова година, напомнят, че ацтеките са първите хора в света, които правят шоколад. Наричали са го „скромно“ – храната на боговете.
На 7 юли 2007 г. на всеки от континентите се провеждат серия от концерти, с надслов „Live Earth“, посветени на съхраняването на Земята. Лично за мен най-готиното беше, че любимите ми Пинк Флойд се събраха в оригинален състав заровили „томахавките“ и зарадваха милионите си верни фенове.
Честит рожден ден на любимият ми бръмбар Ринго Стар! Велик, велик, велик Ринго, Ринго обичамe те!
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!