- Пропускане на хранения и екстремни диети
Липсата на основни хранителни съставки, а най-вече на белтъчини, води до забавяне на метаболизма. През първите няколко дни това е трудно за забелязване, но след това тялото влиза в „авариен режим“ – вместо да гори мазнините, започва да ги складира, за да задържи на необходимото равнище жизнените функции на тялото. Затова гладуването или диетата, обещаваща бързи чудеса, изобщо не са добра идея.
- Дълго седене без движение
Това е лоша новина за корпоративните служители – дори и ако прекарвате в спортната зала половин час на ден, а останалите осем часа прекарвате в седене на бюрото си, това означава, че въпреки това водите заседнал начин на живот. Затова ставайте от бюрото поне за 5 минути да се пораздвижите, за предпочитане на всеки час, за да се избегнете забавяне на метаболизма Ви. Затова изберете да стигате до офиса по стълбите, вместо с асансьора, или изберете по-дългия път към тоалетната, ако това е възможно.
- Недостатъчно сън
Недостатъчното количество сън може да се отрази негативно върху мастните клетки. Проучванията показват, че ако се спи четири часа, вместо 8 часа, това намалява способността на мастните клетки да взаимодействат с инсулина с цели 30 процента! С течение на времето, това може да доведе до увеличаване на теглото, и затова е препоръчително да се спи най-малко седем часа на ден.
- Алкохолът
Когато се консумира алкохол, независимо от това дали е вино или бира, тялото първо се заема да разгражда него, а чак след това започва да разгражда калориите, приети чрез храната. Алкохолът забавя обмяната на веществата, така че по-добре е да се ограничи консумацията на алкохолни напитки, а всъщност и не само заради обмяната на веществата, а заради цялостното му действие върху организма.
- Обезводняване
Проучванията показват, че пиенето на 8-12 чаши вода на ден може да помогне да се изгорят по-бързо приетите калории. Затова носете със себе си поне малка бутилка с вода и не забравяйте да оводнявате тялото си през деня.
- Липса на калций
Колкото повече калций приемаме с храната и напитките, толкова повече мазнини изгаряме. Добри източници на калций са млякото, сиренето, киселото мляко, тъмно зелените листни зеленчуци, които са също така имат и множество други ползи за здравето.
- Избягването на кафето или чая
Кофеинът стимулира обмяната на веществата в продължение на няколко часа след консумирането му. Затова той е третиран като стимулант, с който обикновено стартираме своя ден, под формата на ароматно кафе или чай.
- Кардио тренировки с натоварване
Бягането, колоезденето или плуването ще накарат сърцето да бие по-бързо, което има добър ефект за подобряване на метаболизма. Въпреки това, най-голям ефект за метаболизма има комбинирането на силови тренировки с кардио тренировки. Колкото повече мускули имаме, толкова повече калории се изгарят.
- Твърде малък прием на желязо
Тук най-вече това се отнася за жените, които всеки месец губят кръв, а с нея има и загуба на желязо – минерал, който помага на кислорода да достига до мускулите. Ако има дефицит на желязо, то метаболизъм може да се забави. За да се избегне този проблем, напълнете чинията с богати на желязо продукти, като спанак, боб, миди, постно говеждо месо, стафиди – особено ако е дошъл месечният Ви цикъл.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Лошото хранене е по-вредно от дрогата, алкохола и цигарите взети заедно, твърдят учените
Ето коя държава е с най-добрата диета в света
7 мита за „лошото хранене“
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!