Смяната на времето се отразява на всички ни, но според специалисти, първите няколко дни са много опасни, защото крият по-висок риск от инфаркти и пътни инциденти. Причината е, че всички ние преживяваме смяната на времето и при всеки човек има адаптация на неговия биологичен режим.
Едно е сигурно обаче – всички организми преживяват стрес в тези дни, като при едни той е по-силен, а при други не. Това показва и статистиката – данните са категорични, че инфарктите в тези първи 2 или 3 дни след преминаването на лятното часово време, се увеличават с 10 – 12 %.
Цялото ни общество страда от недопсиване, поради което отнемането на дори само един час сън, няма как да не се отрази на здравето ни и да не предизвика рискове за него. Такива изследвания са правени в САЩ и те недвусмислено доказват, че ръстът на инфарктите е двоен в първите дни след смяната на времето.
Въпреки това обаче, аргументите „ЗА“ въвеждането на лятното часово време в Европа са повече. Основната причина е, че след като преминем към него, броят на катастрофите намалява, защото шофираме повече време по светло.
Освен това, туризмът също печели, защото светлата част на деня е по-дълга, а това значи повече време туристите да бъдат на плажа, да обикалят забележителности и да харчат пари. В България, където туристическият сезон е кратък, смяната на времето е голямо предимство и е от много голямо значение. За негативните влияния от смяната на времето в първите дни след това, вече има за съжаление много доказателства.
Ако сте гледали новините в последните два дни, със сигурност сте забелязали големия брой катастрофи, които са станали в страната ни. Нещо повече – загиналите при тях също са няколко души. Специалистите съветват, ако почувстваме неразположение като болка, стягане, интензивно изпотяване, виене на свят или други подобни оплаквания, в никакъв случай да не се качваме зад волана, а да отидем веднага на лекар или пък да си останем вкъщи и да почиваме.
Препоръчително е в тези първи няколко дни след въвеждането на лятното часово време, да бъдем по-предпазливи по отношение на здравето си, да си почиваме повече и да не се претоварваме физически и психически.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!