С покъртителната история за края на първия и началото на втория ѝ живот оцелялата след самолетна катастрофа Анет Херфкенс доказва, че животът наистина може да бъде много по-странен и удивителен от фикцията. Убедете се сами!
Анет Херфенкс е родена във Венецуела на 29 април 1961 г. в холандско семейство. Тя и по-голямата ѝ сестра Евелин завършват основното си образование в градчето Маракаибо. След стажантски курс в столицата на Чили, Сантяго Анет става част от екипа на в ING Bank, а по-късно и първата жена на висок ръководен пост, изпратена в чужбина от холандската банка – първо в Ню Йорк, а после в Лондон. През 1989 г. приема офертата на Banco Santander да развие отдела за нови пазари на институцията в Мадрид, Испания. Само няколко месеца след катастрофата във Виетнам Анет Херфкенс се връща на работа и година по-късно е повишена в управляващ директор. През 1996 г. се прехвърля в офиса на трезора в Ню Йорк.
Девет години след загубата в самолетната катастрофа на нейния дългогодишен приятел, синът ѝ е диагностициран с аутизъм. В момента Анет е в контакт с родители на деца с този проблем.
Анет Херфкенс е единствена е оцеляла при самолетната катстрофа на полет 474 на Виетнамските авиолинии на 14 ноември 1992 г.
Осем дни след тежкия инцидент е обитавала непроходимата джунгла на азиатската държава, като е пила еденствено дъждовна вода. В разбилия се руски самолет Яковлев Як-40, произведен през 1976 г. са пътували 25 души и шестчленен екипаж.
Катастрофата е станала малко преди летище Нха Транг. Няколко пасажери са били живи след падането на машината, но са починали от раните си преди да пристигнат спасителните екипи.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Да оцелееш след падане от над 10 000 метра – удивителната история на стюардесата Весна Вулович
Годеникът на Анет – Паши, с когото били заедно от 13 години, също е сред жертвите. Двамата отивали на романтична ваканция в курорта на Южнокитайско море Нха Транг, подарена ѝ от Паши. 12 години след трагедията тя издава своята автобиографична книга „Турбуленция: Истинска история на една оцеляла“. Изданието получава отлични отзиви не само от публиката, но и от автори като Дипак Чопра. Ето частта, в която Анет Херфкенс си спомня за мига на трагедията и дните до спасяването ѝ:
„Бях развълнувана от това неочаквано за мен бягство. Почувствах се много клаустрофобично на борда на тесния самолет на Виетнамските авиолинии.
– Не можем ли да вземем кола вместо това? – попитах Паши.
– Джунглата е много гъста и пътят е ужасен – отвръща той. – Ще отнеме дни. Докато стигнем там, ще трябва да си тръгнем.
Заех мястото си, но бях нервна. След 50 мъчителни минути преживяхме ужасяващо пропадане и Паши ме погледна със страх.
– Разбира се, самолет-детска играчка пада по този начин –
казах аз, протягайки ръка към него.
– Това е само въздушен джоб, не се притеснявай –
отвърна той.
Секунди по-късно всичко стана черно и последва нещо ужасно. Не си спомням какво точно се случи, но предполагам, че съм се въртяла в кабината като дреха в центрофуга, удряйки главата и крайниците си в тавана и шкафчетата с багажа. Може би бях единствената, която не носеше предпазен колан на борда. В един момент трябваше да се промъкна под седалката, първо с краката, и да се задържа. Това ме запази от допълнителни наранявания до второто голямо пропадане, след което самолетът се разпадна.“
Анет Херфенкс дошла в съзнание няколко часа по-късно и първото, което видяла било безжизненото тяло на годеника си до нея.
След като успяла да се измъкне от разпадналия се самолет, тя осъзнала, че краката ѝ са счупени и дори видяла стърчаща кост – пищяла на едината подбедрица. До нея имало виетнамец, който също бил тежко ранен и в агония. Въпреки тежките болки, които изпитвал, я успокоявал да не се тревожи и че скоро ще дойде помощ. Няколко часа по-късно мъжът издъхнал от раните си и тя останала съвсем сама в непроходимата джунгла.
За да остане жива, Анет пиела дъждовна вода, която изцеждала от дунапренена в изолацията на разбилото се самолетно крило до нея. Тя си давала седмица да остане на това място без да мърда и ако не дойдела помощ от някъде, щяла да се опита да се премести с риск за живота.
Седмица по-късно сама и тежко ранена чула звук от пропукване на дърво.
От другата страна на дерето видяла човек с оранжева качулка. Чудела се дали е истински или мираж и отчаяно си помислила, че е Свети Петър. И въпреки съмнението за видение, успяла да извика:
– Здравейте! Може ли да ми помогнете?
Мъжът просто се втренчил в нея и останал неподвижен. „Оранжевият“ човек бил местен полицай – Чао Ван Хан, и се оказал нейният спасител. Явно властите са търсели оцелели и въпреки че първоначално униформеният си помислил, че ранената жена е призрак (тъй като никога преди не бил виждал бяла жена), подал сигнал за открит жив човек. На следващия ден Анет Херфкенс била спасена от екип виетнамски работници.
– Те ми показаха списък на пътниците от полета и аз посочих името си. Мъжете носеха със себе си торби, с които да пренесат човешките останки, тъй като са предполагали, че няма да има оцелели –
пише в спомените си Анет.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Историята на Юлиане Кьопке – да оцелееш 9 дни в джунглата след падане от ударен от мълния самолет
Жената била извозена със самолет до Хо Ши Мин преди да бъде прехвърлена в болница в Сингапур, където по чудо се възстановила напълно.
Причината за самолетната катастрофа, при която единственият оцелял е Анет Херфкенс и до днес не е известна.
През август 2014 г. – 22 години след авио инцидента, Анет и дъщеря ѝ Джоси (на снимката) посещават за първи път Виетнам. В Хо Ши Мин двете представили книгата на Анет, в която била описана трагедията на живота ѝ.
Никаква част от сайта delo.bg не може да бъде копирана и разпространявана без изричното посочване на статията-източник с хиперлинк!